A vörösvérsejt vagy hemoglobin a vér oxigénszállító molekulája. A szervezet a belélegzett oxigént ehhez kapcsolódva szállítja a tüdőből a szövetek felé. A hemoglobin a vér festékanyaga, mely a vörösvértestekben található.
Vörösvérsejt
Tudd meg, mi a Vörösvérsejt, mi a szerepe és miért fontos, hogy nyomonkövesd az értékét!
Miért fontos nyomonkövetni a vörösvérsejteim számát?
Ha ennek értéke a normál tartománynál alacsonyabb, vérszegénységet jelenthet, ami a vér oxigénszállító képessége csökkenése. Ez fáradékonyságot, szédülést, fülzúgást, látászavarokat, menstruáció-kimaradást okozhat. Az alacsony hemoglobinszint a csökkent vörösvértestszám következménye, melynek hátterében általában vérvesztés, vashiány, B12-vitamin, illetve folsav hiánya áll.
Ha értéke a normál tartománynál magasabb, ki kell vizsgálni az okait! A hemoglobinszint emelkedett lehet olyan állapotokban, mely a vörösvértestek koncentrációjának emelkedésével jár: kiszáradás, vörösvértest-túltermelés, egyes tüdőbetegségek, hegyvidéki tartózkodás.
A hemoglobin normál tartománya
A hemoglobin normál tartománya férfiak esetlében 13.0 – 16.5 g/dl, nők esetében 11.5 – 15.0 g/dl. Az erős dohányosok hemoglobinszintje magasabb, mint a nem dohányzóké. A normális alatti vörösvérsejtszámnak számos oka lehet, például a vashiány, esetleg más vitamin vagy nyomelem hiánya (például folsav-, B12-, B6-vitamin-hiány), öröklött betegségek, májelégtelenségek, csontvelői elégtelenség.
Mikor indokolt a hemoglobinszint felmérése?
A vizsgálat vérszegénység, valamint egyes ritkább, a hemoglobin mennyiségének megnövekedésével járó betegségek felismerésére alkalmazható. Érdemes azonban mindenki számára rendszeres időközönként elvégezni a mérést, hiszen fontos mutatók lehetnek az egészséges életvitel fenntartásához.