A trigliceridek (neutrális zsírok) a táplálkozás során felvett zsírok legfőbb alkotóelemei, a szervezet zsírraktárainak legfőbb alkotórészei. A szervezetbe jutott zsírok egy része az energiaszükségletet biztosítja. A fel nem használt zsírok viszont a elraktározódnak, védik a testet a kihűléstől, illetve a csontokat és a belső szerveket.
Triglicerid
Tudd meg, mi a triglicerid, mi a szerepe és miért fontos, hogy nyomonkövesd az értékét!
Mik a trigliceridek?
A trigliceridek – éppúgy, mint a koleszterin – a zsírok (lipidek) közé tartoznak. Ezeknek a lipideknek létfontosságú szerepe van a test működésében, nem mindegy azonban, hogy milyen mennyiségben és formában vannak jelen. Trigliceridek nemcsak a véráramban találhatók, hanem a zsírszövetben is, melynek fő alkotóelemeit képezik. A zsírsejtek az energiát az őket kitöltő trigliceridek formájában tárolják.
Miért jó ha tudom, mennyi a triglicerid értékem?
A trigliceridek szintje fontos visszajelzést ad az egészségi állapotról, mivel az emelkedett érték összefüggést mutat számos krónikus betegség előfordulásával. A trigliceridszint mérése költséghatékony vizsgálat, és sokszor a rutinlabor részét képezi, ezért gyakran találkozhatunk vele a vérvételi leletben. A HOMEMED multimérővel azonban otthon is könnyen, magunknak is elvégezhetjük a vizsgálatot.
Mennyi a normál mennyiségű triglicerid?
Triglicerid mennyisége akkor normális, ha kevesebb mint 1,7 mmol/L koncentrációban van jelen a vérben. Ennél magasabb trigliceridszint utalhat a túlzott zsír- és szénhidrátfogyasztásra, ennél gyakoribb ok azonban a szervezet anyagcserezavara. A magas trigliceridszint az érelmeszesedés, a szívinfarktus, agyvérzés, trombózis oka lehet. Az alacsony trigliceridszint ritka, szinte csak krónikus alultápláltság és májelégtelenség esetén figyelhető meg.