A tejsavnak – nevével ellentétben – nincs köze a tejtermékekhez. A laktát egy olyan szerves sav, amely intenzív erőfeszítés, például futás, testedzés hatására termelődik, amikor hirtelen megnő a szervezet energiafelhasználása. Gyorsabban termelődik a szövetekben, mint ahogy lebomlik, ezáltal nő a tejsav koncentrációja.
Tejsav
Aktívan sportolók, esetleg versenyzők számára kulcsfontosságú a tejsav értékének nyomonkövetése.
Miért fontos nyomonkövetni a tejsav szintjét a szervezetemben?
A laktátszint mérése elsősorban a sportolók számára fontos, hiszen általa mérhetővé, jól láthatóvá válik az edzettségi szint, azonnali visszajelzést ad. Segítségével meghatározható, hogy az alkalmazott edzésmódszerek, a terhelés mértéke megfelelő szinten van-e, szükséges-e esetleg változtatni valamin.
Tejsav ugyanis akkor keletkezik, amikor a szervezet a vércukrot energiává alakítja. Edzés közben több oxigénre van szüksége ehhez, ami nem minden esetben áll rendelkezésre. Az oxigénhiányos (anaerob) állapot során a folyamat melléktermékeként keletkezik a tejsav. Minél edzettebb valaki, anál kevesebb tejsavat termel.
A magas laktátszint
A laktát normál értéke 0,5 – 2,2 mmol/l, de magasabb koncentrációja bármely állapotban létrejöhet, ha a rendelkezésre álló oxigén mennyisége csökken. Ez nevezzük hipoxiának. Ezt okozhatja az izmok túlzott fizikai megterhelése, de előfordulhat szisztémás sokk, szepszis esetén is. A laktátszintek emelkedését okozhatják még mérgezések (például, szén-monoxid), diabéteszes ketoacidózis és bizonyos gyógyszerek is.
Mikor érdemes mérni a tejsavszintet?
A laktát koncentrációja hatékony iránymutató a hipoxia (oxigénhiány) kimutatására. A vizsgálatot célszerű elvégezni, ha valakinek oxigénhiányra vagy a sav-bázis egyensúly felbomlására utaló tünetei vannak, például szapora légzés, émelygés, verejtékezés. Ezenkívül a vizsgálat segít az örökletes anyagcserezavar és a mitokondriumok működési rendellensségeinek diagnosztizálásában is.