Mit mérhetek?

Tudj meg mindent a HOMEMED által mért kulcsértékekről és szerepeikről!

β-Keton

A ketontestek olyan tápanyagok, amelyek alternatív energiaforrást jelentenek a cukor és a zsírsavak helyett. A szervezetben normál körülmények között is keletkeznek a zsírok anyagcseréje során. Cukor és kalóriabevitel csökkenésekor, illetve diabétesz esetén koncentrációjuk jelentősen emelkedik, így a szervezet a zsírraktárait kezdi el fehasználni. E hatásra épül a ketogén diéta.

Húgysav

A húgysav (uric acid) akkor kerül a véráramba, amikor a tápanyagok vagy a szervezet sejtjei lebontásra kerülnek. A húgysav szintjét több tényező is befolyásolhatja, például a nem és az életkor, de a húsfogyasztás mértéke is alapvető hatással van rá. Túltermelődése köszvényt okozhat, ezért fehérjedús diéták során érdemes rendszeresen ellenőrizni a szintjét.

Koleszterin

A koleszterin minden emberi és állati sejtben megtalálható, szerepe nélkülözhetetlen: részt vesz például a sejtmembránok felépítésében, számtalan hormon előállításában is. Viszont ha a szintje túl magas, a felesleg az erek falában rakódik le. Ez növeli az érelmeszesedés, a szív- és érrendszeri betegségek, a stroke kialakulásának kockázatát.

Tejsav

A tejsavnak – nevével ellentétben – nincs köze a tejtermékekhez. A laktát egy olyan szerves sav, amely intenzív erőfeszítés, például futás, testedzés hatására termelődik, amikor hirtelen megnő a szervezet energiafelhasználása. Gyorsabban termelődik a szövetekben, mint ahogy lebomlik, ezáltal nő a tejsav koncentrációja.

Triglicerid

A trigliceridek (neutrális zsírok) a táplálkozás során felvett zsírok legfőbb alkotóelemei. Ezek egy része a bevitele után energiává alakul. Ami viszont nem, elraktározódik, védi a testet, a csontokat és a belső szerveket a kihűléstől. Trigliceridekre tehát szükség van, de csak a megfelelő mértékben.

Vércukor

Az emberi szervezet és a sejtjeink egyik fő energiaforrása a cukor, pontosabban a glükóz. Ehhez a táplálkozással jutunk hozzá. A vérben lévő vércukor egyensúlyát a szervezet hormonális szabályozással, az inzulinszinttel alakítja ki. Ennek felborulása rövid távon is rossz közérzetet okoz, hosszabb távon pedig cukorbetegség is kialakulhat.

Vörösvérsejt

A vörösvérsejt, vagy más néven hemoglobin a vér oxigénszállító molekulája. A szervezet a belélegzett oxigént az ezekben található vashoz  kapcsolódva szállítja a tüdőből a szövetek felé. A számuk fontos a test oxigénszállító-képességének meghatározásához, illetve a vashiányos állapot elkerüléséhez is.

Szerezz pontos képet önmagadról!

A HOMEMED multimérő által 7 laborértékből mindent megtudhatsz magadról, ami igazán fontos.