Koleszterin

A koleszterin nem az ellenséged, de érdemes figyelemmel követned, hogy a szintje ne emelkedjen túl magasra.

A koleszterin minden emberi és állati sejtben megtalálható, szerepe nélkülözhetetlen: részt vesz például a sejtmembránok felépítésében, számtalan hormon előállításában is. Viszont ha a szintje túl magas, a felesleg az erek falában rakódik le. Ez növeli az érelmeszesedés, a szív- és érrendszeri betegségek, a stroke kialakulásának kockázata.

Mi a koleszterin és milyen fajtái vannak?

A koleszterinszintet a vérben lévő összes koleszterin mennyisége adja. Megkülönböztetünk HDL-koleszterint (High Density Lipoprotein), azaz jó koleszterint és LDL-koleszterint (Low Density Lipoprotein), azaz rossz koleszterint.

A koleszterin két forrásból származik: testünk termeli, illetve kívülről visszük be. Az élethez nélkülözhetetlen, hiszen a zsírok a szervezet alapvető építőmolekulái. Segítik a sejtfal felépítését, epesav-, hormon- és vitaminképzést és más területeken is nélkülözhetetlenek. Épp ezért fontos, hogy ne megszabadulni próbáljanak tőle, csak a normál tartományban tartani az értékét.

A koleszterinszint ideális értéke

A koleszterinszintnek nincs egységes, standard értéke. Sokszor attól függ, milyennek értékelik a koleszterinszintet, hogy vannak-e további kockázati tényezők, melyek érelmeszesedéshez vezethetnek. Ilyen például a túlsúly, a dohányzás, a magas vérnyomás vagy a diabétesz. Azt még jelenleg is vizsgálják, hogy valóban igaz-e a mondás az LDL-koleszterin-szintre is: minél alacsonyabb, annál jobb (azaz 100 mg/dl, vagyis 2,6 mmol/l alatt van).

Miért fontos a koleszterintet a normál tartományban tartani?

A lényeg nem csupán egy bizonyos anyag megléte vagy hiánya a szervezetben, hanem az, hogy az adott anyag a megfelelő helyen, a megfelelő mennyiségben legyen jelen. A koleszterin nélkülözhetetlen a sejtfalakban, az érfalakra lerakódva azonban rontj a a vérellátást, ezért a sejtek nem jutnak elegendő oxigénhez. Az ereknek ezt a kóros állapotát nevezik érelmeszesedésnek; ebben az esetben a koleszterin kimondottan káros.