Húgysav

Tudj meg mindent a húgysavról és arról, miért fontos az egészséged és az életminőséged megőrzésében!

A húgysav (uric acid) akkor kerül a véráramba, amikor a tápanyagok vagy a szervezet sejtjei lebontásra kerülnek. A húgysav szintjét több tényező is befolyásolhatja, például a nem és az életkor, de a húsfogyasztás mértéke is alapvető hatással van rá. Túltermelődése köszvényt okozhat, ezért fehérjedús diéták során érdemes rendszeresen ellenőrizni a szintjét.

Miért fontos a húgysavés az értékeinek nyomonkövetése?

A túl sok húgysavat okozhatja a genetikai hátterünk, a túlsúly, illetve olyan krónikus betegségek is, mint a cukorbetegség, a vesebetegség, vagy a pajzsmirigyproblémák. Emellett megemelheti a húgysavszintet a túl sok alkohol, illetve a fehérjében gazdag étrend, a húsban, halakban, belsőségekben ugyanis nagyon sok purin található.
Mit jelez a magas vagy alacsony húgysavszint? A magas húgysavszint köszvény kialakulásához vezet, ezt korábban a királyok betegségeként ismerték, hiszen túl sok vörös húst és alkoholt csak a jómódúak fogyasztottak. Napjainkban azonban egyre több embert érint ez a probléma.

A magas húgysavszint

Húgysav normál értéke férfiak esetében 200 – 420, nőknél 140 – 340 µmol/l. A húgysavtöbblet leggyakoribb oka húgysavtermelés örökletes túlszabályozása vagy a vesék nem megfelelő működése. A magas húgysavtartalmú ételek (vörös húsok, kolbászfélék) túlzott fogyasztása, az alkoholfogyasztás és a cukorbetegség szintén emelhetik a szintet.

Milyen következményei lehetnek a magas húgysavszintnek?

Ha túl sok termelődik vagy kevés választódik ki, a felesleg felhalmozódik a szervezetben, kristályossá válik és lerakódik az ízületekben. Ezt nevezzük köszvénynek. De a kristályosodás nem csak az ízületekben, hanem a vesében is bekövetkezhet, ez vesekő kialakulásához vezet.