Az emberi szervezet és a sejtjeink egyik fő energiaforrása a cukor, pontosabban a glükóz. Ehhez a táplálkozással jutunk hozzá. A vérben lévő vércukor egyensúlyát a szervezet hormonális szabályozással, az inzulinszinttel alakítja ki. Ennek felborulása rövid távon is rossz közérzetet okoz, hosszabb távon pedig cukorbetegség is kialakulhat.
Vércukor
Tudd meg, mi a vércukor, mi a szerepe és miért fontos, hogy nyomonkövesd az értékét!
Miért fontos nyomonkövetni a vércukorértékem?
A cukorbetegek számára elengedhetetlen, hogy rendszeres ellenőrizzék vércukorszintjüket, de mindenki számára fontos lehet, hiszen nem mindig és nem mindenkinél vannak egyértelmű jelei. Már egy kisebb közérzetromlás esetén is érdemes lehet megmérni.
Diabétesz esetén nagy jelentősége van a rendszeres és helyes vércukormérésnek. Erre azért van szükség, mert így nemcsak a megfelelő gyógyszer/inzulindózis állítható be, hanem ellenőrizhető az is, vajon ideális-e az étrend, életvitel, terápia, amit a beteg követ. A vércukormérés további előnye, hogy azonnali információt kaphatunk általa a pillanatnyi glükózszintről, illetve kiderül, hogy a normál tartományon belül van-e.
A vércukorszint tartományai
A vércukorszint normál tartományának 3,9-6 mmol/l között kell lennie éhgyomri mérés esetén. A vércukor vagy glükóz a sejtek legfőbb energiaforrása, amelyet az inzulin szabályoz annak érdekében, hogy az energiaforrás mindig rendelkezésre álljon. Ez a hormonális egyensúly bomlik meg cukorbetegség esetén.
A vércukorszint normál tartomány alá esését okozhatja inzulin-túladagolás, májkárosodás, túlzott alkoholfogyasztás, és a túlzásba vitt koplalás is. A magas értéket rendszerint cukorbetegség okozza, hisz az inzulinhormon szabályozása felborult, nem tudja szabályozni a koncentrációt a vérben.
Alacsony és magas vércukorszint tünetei
Bár a vércukorszint normálistól való eltérésének nem mindig és nem mindenkinél vannak egyértelmű jelei, néhány jelre érdemes figyelmet fordítani.
Az alacsony szint éhségérzettel, bágyadtsággal, szédüléssel, izzadással, látászavarokkal, súlyos esetben eszméletvesztéssel járhat.
A magas szomjúság, nagy mennyiségű vizelést, súlyos esetben tudatzavart, eszméletvesztést is okozhat. Hosszú távú fennállásakor (cukorbetegség) a sebgyógyulás zavarát, vesebetegséget, vakságot okozhat, fokozza a szív-érrendszeri betegségek kockázatát.